Wybrane instrumenty finansowania zadań publicznych stosowane w gospodarce finansowej gmin – wyniki badań

Main Article Content

Anna Milewska
Bartosz Sudoł

Abstrakt
Podstawowa jednostka samorządu terytorialnego została wyposażona w dochody publiczne. Nie jest jednak możliwe aby przy ich zastosowaniu w całości finansować realizację wszystkich powierzonych zadań i potrzeb społeczności lokalnej. Zmieniające się otoczenie gminy oraz zaniechania infrastrukturalne minionych lat powodują poszukiwanie przez lokalne korporacje samorządowe nowych źródeł środków pieniężnych umożliwiających realizację długoterminowych inwestycji rozwojowych. W artykule tym Autorzy podjęli próbę oceny stanu wdrożenia nowych rozwiązań z zakresu finansowania zadań publicznych i tym samym zarządzania w sferze finansów samorządowych. Celem przeprowadzonego badania było uzyskanie informacji o sytuacji finansowej gmin w Polsce (m.in. źródeł finansowania deficytu) oraz danych na temat wykorzystania elementów nowego zarządzania publicznego w kierowaniu podstawową jednostką samorządu terytorialnego. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki przeprowadzonego za pomocą ankiety internetowej badania własnego i ukazano rzeczywisty stopień wykorzystywania nowoczesnych instrumentów zarządzania.

Article Details

Jak cytować
Milewska, A., & Sudoł, B. (2012). Wybrane instrumenty finansowania zadań publicznych stosowane w gospodarce finansowej gmin – wyniki badań. Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse I Marketing, (8(57), 333–344. https://doi.org/10.22630/PEFIM.2012.8.57.46
Bibliografia

Malinowska-Misiąg E., Misiąg W., Finanse publiczne w Polsce. Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2006.

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Dz. U. 2009 Nr 157 poz. 1240.

M. Wiewióra: Prawne ograniczenia w zaciąganiu kredytów i pożyczek przez jednostki samorządu terytorialnego w Polsce na tle rozwiązań stosowanych w wybranych krajach europejskich. Materiały i Studia Zeszyt nr 239, Narodowy Bank Polski Departament Edukacji i Wydawnictw, Warszawa 2009.

Wykaz identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego kraju. Podział terytorialny z dnia 01.01.2010 r." Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2010.

http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/bip/BIP_oz_wykaz_identyfikatorow.pdf

Statystyki

Downloads

Download data is not yet available.